یکی از اهداف اصلی و بسیار مهم این همایش که می­توان از آن به عنوان جنبه نوآوری و جدید بودن کنفرانس یاد کرد، محورهای این همایش می­باشد  .

چرا که تمامی سرفصل­های 261 اولویت پژوهشی که از طرف ستاد مبارزه با مواد مخدر معرفی شده­اند به عنوان محورهای پژوهشی این کنفرانس درنظرگرفته شده و مبنای موضوعی مقالات ارائه شده خواهد بود که این خود می­تواند به عنوان یک بانک اطلاعاتی کارآمد در حوزه امور پژوهشی و علمی ستاد را یاری نموده و نقشه راه بهتری برای پژوهش­های آتی ستاد ترسیم نماید. لذا مقالات علمی ارائه شده محققین با موضوعات پیشنهادی اعلام شده از سوی دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور هماهنگ و همسو خواهد بود.

  1. یکی دیگر از مهمترین ویژگی­های این همایش برنامه­ریزی و فراهم نمودن ظرفیت آموزشی گسترده­ در قالب مجموعه کارگاه­های علمی، کاربردی و تخصصی مرتبط با موضوع کنفرانس در طی دو روز و در حاشیه برنامه اصلی همایش است.
  2. همچنین اولین جشنواره شناخت برترین­های حوزه مبارزه با مواد مخدر و معرفی برگزیدگان و نخبگان فعال این حوزه در چهار بخش اصلی اساتید و پیشکسوتان، محققان و پژوهشگران برتر، مقالات و پایان نامه های دانشجویی برتر و کارآفرینان و نوآوران ممتاز علمی در سطح ملی و استان گلستان برگزار خواهد شد و از آنان تقدیر شایسته بعمل خواهد آمد.
  3. همچنین با توجه به این که یکی از اهداف اصلی این همایش اجتماعی نمودن مبارزه با مواد مخدر می باشد، بنابراین به بررسی نقش و سهم نخبگان، گروه­های مرجع مانند (دانشگاهیان، فرهیختگان، ورزشکاران، روحانیون و اصحاب رسانه و…) در عرصه اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر خواهد پرداخت.
  4. برگزاری اولین نشست تخصصی اجتماعی­کردن امر مبارزه با مواد مخدر در کشور در سالن اجلاس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان با حضور دکتر صرامی مدیر کل دفترتحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر نهاد ریاست جمهوری و جمیع نخبگان علمی و دانشگاهی کشور و حضور نماینده پلیس مبارزه با مواد مخدر استان بمنظور تشکیل اولین اتاق فکر علمی و پژوهشی در حاشیه کنفرانس ملی فوق از برنامه­های موثر و مفید کنفرانس خواهد بود.

از انجائیکه آموزش مهمترین رکن مبارزه اجتماعی با مواد مخدر و باید از تمامی توان و امکانات موجود در این مسیر استفاده کرد. اجتماعی کردن مسئولیت‌پذیری به معنای درونی کردن یک موضوع است که باید از خانواده شروع و در سیستم آموزشی کشور بخشی از سرفصل‌ها ایجاد شود. اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر باید از مدرسه شروع شود. بنابراین پیشنهاد و اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد در مدارس ابتدایی کشور و اجرای این طرح در سطح استان گلستان به عنوان پایلوت از موضوعات مورد بررسی و تحلیل کارشناسان این کنفرانس می باشد.